Rakieta tenisowa to podstawowy element wyposażenia tenisisty. Poza umiejętnościami gracza, to ona ma największy wpływ na jakość meczu. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę oraz jak dobrać odpowiednią rakietę?

Ciężar rakiet tenisowej

Waga jest jednym z parametrów na jakie w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu. Rakiety występują w trzech przedziałach wagowych:
-do 270 g- lekka,
-pomiędzy 250 g a 300 g- średnia ,
-powyżej 300 g- ciężka.

Rakiety lekkie pozwalają na szybszy zamach, ułatwione manewrowanie, pozwala na „wyczucie” piłki na rakiecie. Rakiety takie dedykowane są przede wszystkim graczom początkującym.
Rakiety o średniej wadze umożliwiają na użycie mniejszej, w porównaniu z rakietą lekką, siły potrzebnej do wykonania uderzenia. Idealne dla osób średnio zaawansowanych.
Wybór ciężkiej rakiety daje możliwość silniejszych uderzeń, bardzo dobrze odciąża nadgarstek, ponieważ mniejsza ilość wstrząsów przenosi się na niego podczas gry. Rakiety takiej wagi polecane są szczególnie osobom zaawansowanym. Gdy waga rakiety jest dla gracza niewystarczająca, istnieje możliwość zwiększenia wagi poprzez użycie specjalnych taśm.

Odpowiedni rozmiar główki

Odpowiada przede wszystkim za siłę oraz za precyzję wykonanego uderzenia. Rozmiar główek rakiet, można podzielić na trzy kategorie:
Midsize (MD)- do 613 cm²;
Midplus (MP)- od 613 cm² do 660 cm²,
Oversize (OS)- od 671 cm².

Większa główka niesie ze sobą potrzebę włożenia mniejszej ilości energii w uderzenie. Rakieta o większej powierzchni posiada większy „sweet pot”, czyli miejsce na naciągu rakiety, które umożliwia najefektywniejsze uderzenie piłki. Rakieta z główką o mniejszej powierzchni pozwala natomiast na lepszą kontrolę oraz sprawniejsze manewrowanie.

Osobom, dla których tenis ziemny dopiero zaczyna być pasją, polecane jest wybranie rakiety o mniejszej powierzchni główki. Na późniejszych etapach zaawansowania główną rolę przy wyborze odpowiedniej powierzchni, odgrywają preferencje gracza. Przeważnie jednak wybierane są rakiety o większej powierzchni.

Dobór wielkości rączki

Rączka jest to miejsce, w którym gracz trzyma swoją rakietę. To od jej rozmiaru zależy komfort uchwytu. Rozmiar rączek rakiet podawany jest według dwóch systemów:
– Amerykańskiego (podanego w calach): (4, 4 1/8, 4 1/4, 4 3/8, 4 1/2, 4 5/8),
– Europejskiego: (0, 1, 2, 3, 4, 5).

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru nie kieruje się poziomem umiejętności gracza, a rozmiarem jego dłoni. Aby odpowiednio dobrać rozmiar można zastosować się do jednej z metod

Według niej należy chwycić rakietę dłonią w taki sposób żeby końce kciuka oraz palca wskazującego dotykały się. Pozostałe palce pozostają w pewnej odległości od dłoni. Jeśli przerwa ta wynosi około 1 cm, czyli jeśli w to miejsce wpasowuje się palec wskazujący, to rączka powinna być dobrze dopasowana.

Długość rakiety

Mierzona jest w odległości od końca główki rakiety do podstawy jej uchwytu. 27 calowa długość rakiety jest rozmiarem standardowym wśród rakiet. Rozmiar ten jest odpowiedni dla dorosłej osoby. Rakiety o długości poniżej 27 cali należą do rakiet juniorskich. Na rynku można spotkać również rakiety o większych rozmiarach. Są to tzw. rakiety przedłużone. Pozwalają one na większy zasięg, mocniejszą siłę uderzenia oraz mają korzystny wpływ na jakość serwisu oraz rotację piłki.

Ze względu na długość wyróżnia się rakiety:
27 cali (68,58 cm) – przeznaczone dla dorosłych osób,
26 cali (66 cm)- dla dzieci 10-12 lat, [136-146 cm],
25 cali (63,5 cm) – dla dzieci 8-10 lat, [128-136 cm],
23 cali (58,5 cm) – dla dzieci 6-8 lat, [120-128 cm],
21 cali (53,5 cm) – dla dzieci 5-6 lat; [112-120 cm],
19 cali (48,5 cm) – dla dzieci 4-5 lat, [100-112 cm].

Przy wyborze długości rakiety dla dziecka, powinno się brać w pierwszej kolejności jego warunki fizyczne tj. wzrost oraz wagę, a dopiero w dalszej kolejności wiek dziecka.