Tenis ziemny to wyjątkowy sport, który nierozerwalnie wiąże się z organizacjami ATP oraz WTA. Zajmują się one m.in. tworzeniem rankingu najlepszych tenisistów i tenisistek na świecie. Obydwie organizacje prowadzą zarówno ranking singlowy, jak i deblowy.
Co warto wiedzieć o obydwu organizacjach? Jak tworzony jest ranking?

Ranking ATP – czym jest?

W tenisie skrót ATP odnosi się do Stowarzyszenia Zawodowego Tenisistów (ang. Association of Tennis Professionals). Jest to działająca o 1972 r. najważniejsza organizacja zrzeszająca zawodowych tenisistów. W ramach działalności ATP zajmuje się również organizacją najważniejszych na świecie cykli męskich rozgrywek tenisowych.

Wszystkie spośród organizowanych przez stowarzyszenie turniejów dają możliwość zawodnikowi wygrania punktów do rankingu ATP. Innymi słowy, ranking ATP odzwierciedla rezultaty osiągnięte przez zawodnika w czasie najważniejszych turniejów. Organizacja ATP zajmuje się organizacją m.in takich zawodów jak:

– ATP Tour Masters ,
– ATP Tour 500 Series,
– ATP Tour 250 Series,
– ATP Challenger Tour.

Warto zwrócić uwagę, że punkty do rankingu ATP można również uzyskać za udział w turniejach organizowanych przez Międzynarodową Federację Tenisową ITF. Dotyczy to przede wszystkim 4 najważniejszych wielkoszlemowych turniejów w każdym sezonie. French Open, US Open, Australian Open oraz Wimbledonu.

Ranking ATP ile punktów można uzyskać?

Ilość punktów do uzyskania przez zawodnika jest uzależniona od rodzaju turnieju. Aktualnie największą ilość punktów można zdobyć za zwycięstwo w organizowanym przez Międzynarodową Federację Tenisową turnieju wielkoszlemowym. Każdy zawodnik może uzyskać po 2000 punktów za zwycięstwo w:

– US Open,
– French Open,
– Australian Open,
– Wimbledonie.

Z kolei następna ranga rozgrywek męskich odbywa się w ramach ATP Tour Masters 1000. Jak nazwa wskazuje zawodnicy mogą uzyskać do 1000 punktów do rankingu ATP. Kolejne rangi rozgrywek to ATP Tour 500 Series i ATP Tour 250 Series. Niewielką ilość punktów można również uzyskać w ramach przystąpienia do ATP Challenger Tour.
Co jeszcze może zaoferować tenis ziemny?

Ranking ATP – udział w ATP Finals

Warto zwrócić uwagę na turniej w tenisie ziemnym znany jako ATP Finals. Tak samo jak większość turniejów ten również organizowany jest przez Stowarzyszenie Tenisistów Zawodowych ATP. Co najważniejsze w turnieju udział bierze 8 tenisistów oraz 8 par deblowych, znajdujących się na końcu sezonu w czołówce rankingu.

Ranking WTA – czym jest?

WTA to nic innego jak stowarzyszenie tenisistek (ang. Women’s Tennis Association). Jest to organizacja, która powstała rok po ustanowieniu, przeznaczonego dla mężczyzn stowarzyszenia ATP. Organizacja zrzesza nie tylko tenisistki, ale również najważniejszych organizatorów imprez tenisowych wraz z federacjami sędziowskim. Co istotne WTA zrzesza organizacje od najniższego do najwyższego szczebla. Innymi słowy, WTA zajmuje się całościową organizacją rozgrywek.

Podobnie, jak ATP WTA prowadzi ranking najlepszych tenisistek w określonym sezonie. Podobnie, jak wcześniej mamy do czynienia z turniejami przeprowadzanymi na różnym szczeblu oraz o różnej randze. Najważniejsze z nich to 4 wielkie szlemy, które pozwalają na nabycie 2000 punktów do rankingu. Dotyczy to US open, French open, Australian open i Wimbledonu. Na kolejnych miejscach pod względem oferowanych punktów do rankingu znajdują się:

– WTA Premier Mandatory (4 turnieje)
– WTA Premier 5 (5 turniejów)
– WTA Premier (12 turniejów)
– WTA International Series (32 turnieje)
– WTA 125K

WTA Finals, Elite Trophy i ranking WTA

Tak samo, jak w przypadku ATP również WTA organizuje istotny turniej na koniec każdego sezonu. Mowa o WTA Finals, czyli o turnieju, w którym udział bierze 8 najlepszych w rankingu WTA tenisistek oraz 8 par deblowych. Innymi słowy, turniej może być nieoficjalnie uznany jako rodzaj mistrzostw świata.

Jest to również piąty po wielkich Szelmach najważniejszy turniej w świecie kobiecego tenisa. Równocześnie warto wspomnieć o WTA Elite Trophy. Jest to kolejny turniej organizowany na koniec sezonu, w którym udział biorą tenisistki zajmujące miejsca od 9 do 19 oraz pary z miejsc 9-12 w rankingu deblowym.