Pandemia bezpośrednio spowodowała zawieszenie niemalże wszystkich wydarzeń sportowych na świecie. Ze zrozumiałych przyczyn zawieszenie to dotyczyło również turniejów tenisowych organizowanych zarówno przez ATP, jak i WTA. Niemniej jednak w rezultacie luzowania restrykcji w większości krajów część wydarzeń sportowych powróciła. Jak wygląda sytuacja w przypadku ATP Tour 2020 oraz WTA Tour 2020? Czy wznowienie rozgrywek pod szyldem ATP, WTA i ITF jest możliwe?

Zwieszenie rozgrywek sezonu 2020

Pomimo tego, że zarówno damski, jak i męski sezon turniejów tenisowych w 2020 roku rozpoczął się na początku stycznia, to wyniku pandemii Covid-19 po dwóch miesiącach rozgrywek turnieje zostały zawieszone do odwołania. W wyniku tej decyzji od 9 marca do dziś odwołanych lub przełożonych zostało aż kilkadziesiąt różnych wydarzeń sportowych rozgrywanych zarówno pod szyldem ATP, jak i WTA.

W przypadku ATP odwołane zostały turnieje w ramach:

– Wielki Szlemu,
– ATP Tour Masters 1000,
– ATP Tour 500.
– ATP Tour 250.

W przypadku WTA odwołane zostały turnieje w ramach:

– Wielkiego Szlemu,
– WTA Premier Mandatory,
– WTA Premier 5,
– WTA Premier.

W praktyce oznacza to, że odwołane zostały turnieje tenisa, których rezultaty uwzględniane są w rankingu ATP i WTA. Ponadto nie ma pewności, że zwody w sezonie 2020 zostaną wznowione. Może to oznaczać, że aktualne wyniki rankingu (chociaż jest to mało prawdopodobne) mogą być ostateczne. Jak wygląda sytuacja?

Przyszłość sezonu 2020

Aktualna sytuacja wciąż nie jest jasna. Istnieje duża szansa, że turnieje tenisa zarówno męskiego, jak i damskiego zostaną wznowione na początku sierpnia. Jeżeli tak się stanie to kolejnym wielkim wydarzeniem sportowym, które będziemy mogli oglądać, jest US Open. Niemniej jednak należy się liczyć, że Wielki Szlem w USA zostanie zorganizowany w nieco inny sposób, aniżeli miało to miejsce w poprzednich latach.

Należy również zwrócić uwagę, że chociaż istnieje wola ze strony organizatorów, aby US Open w 2020 roku odbył się, to nie wszyscy tenisiści to aprobują. Przykładem są reprezentujący światową czołówkę Rafael Nadal, Novak Djokovic, czy też Simona Halep. W związku z tym, tenisiści, którzy nie zdecydują się na przylot do Nowego Jorku najprawdopodobniej nie zostaną w żaden sposób ukarani.

Ranking ATP -aktualne wyniki

W przypadku mężczyzn z pewnością nie można mówić o zaskoczeniu. W czołówce rankingu znajdują się znane od lat gwiazdy męskiego tenisa. Obecnie największą ilością punktów pochwalić się może Serb Novak Djokovic. Do zawieszenia sezonu w marcu zdążył on zebrać 10220 punktów. Zaraz za nim znajduje się Hiszpan Rafael Nadal. W jego przypadku mówimy o 9800 punktach. Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Dominik Thiem, Roger Federer oraz Danil Miedwiediew, którzy kolejno zebrali 7045, 6630 oraz 5890 punktów.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku debla. Aktualnie liderem rankingu ATP w deblu jest pochodzący z Kolumbii Robert Farah. Aktualnie zebrał on na swoim koncie 8380 punktów. Na drugim miejscu znajduje się, mający taką samą ilość punktów, rodak Roberta Faraha Juan Sebastian Cabal. Na kolejnych miejscach znajduje się pochodzący z Francji Nicolas Mahut, Argentyńczyk Horacio Zeballos oraz Łukasz Kubot. Zebrali oni kolejno 5975 , 5780 oraz 5140 punktów. Jak prezentuje się ranking kobiet na sezon 2020?

Ranking WTA — aktualne wyniki

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tenisa kobiet. Aktualnie zgodnie z rankingiem WTA na podstawie wszystkich konkursów, które odbyły się do marca 2020 roku, na pierwszym miejscu znajduje się Australijka Ashleigh Barty. 24-letnia tenisistka zgromadziła 8717 punktów. Zaraz za nią znajduje się Rumunka Simona Halep, na której koncie jest 6076 punktów. Kolejne miejsce to Czeszka Karolina Pliskova, Amerykanka Sofia Kenin oraz Ukrainka Elina Switolina. Tenisistki mają na swoim koncie kolejno 5205, 4590 oraz 4580 punktów.

W przypadku Polek w grze pojedynczej na najwyższym miejscu jest Magda Linette, która zgromadziła 1472 punkty. Sytuacja wygląda całkiem inaczej w przypadku dubla. Na pierwszym miejscu znajduje się pochodząca z Tajwanu Hsu-Wei Hsieh. Ma ona na swoim koncie 8350 punktów. Zaraz za nią znajduje się Barbara Strycova z Czech oraz reprezentująca Francję Kristina Mladenović. Tenisistki mają kolejno 8260 oraz 8115 punktów. W przypadku dubla Polka na najwyższym miejscu to Alicja Rosolska mająca 1720 punktów.