Z tenisem ziemnym wiążą się nie tylko emocje, wysokie zarobki, prestiż, ale również różnorodne ciekawostki, które sprawiają, że sport nabiera jeszcze większego kolorytu. Jakie są mniej lub bardziej ważne, ale interesujące ciekawostki związane z tenisem ziemnym?

Światowy dzień tenisa

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w 2012 roku w czasie jubileuszowej setnej edycji finału Pucharu Davisa międzynarodowa federacja tenisowa ogłosiła powstanie cyklicznego, międzynarodowego święta, którego celem jest rozpowszechnienie tenisa ziemnego wśród dzieci oraz jego lepsze wypromowanie wśród nowych potencjalnych odbiorców. Podobnym świętem jest organizowana co roku w Stanach Zjednoczonych Tenisowa Noc. W tym dniu klubu organizują powszechnie dostępne warsztaty, pokazy, czy też treningi dla chętnych.

Najwięcej, najszybciej, najdłużej i najkrócej

Największą ilość spotkań w karierze wygrał pochodzący ze Stanów Zjednoczonych tenisista Jimmy Connors. Łącznie w czasie swojej kariery wygrał on 1242 spotkania.

Kobietą, która potrafi najszybciej serwować na świecie jest starsza siostra Sereny Williams Venus Williams. Jej serwis odnotowany przez WTA osiągnął prędkość 206 km/h.

Mężczyzną, który potrafi najszybciej serwować na świecie jest pochodzący z Chorwacji tenisista Ivo Karlovic. W jego przypadku odnotowano serwis, który osiągnął prędkość 251 km/h.

Z kolei najdłuższy profesjonalny mecz tenisa ziemnego trwał ponad 11 godzin. Wydarzyło się to w roku 2010 w czasie Wimbledonu. Najkrótszy mecz z 1969 roku trwał 20 minut.

Osobą, która najwięcej zarobiła na grze w czasie kariery był Roger Federer. Na przestrzeni lat aktywności zawodowej zarobił on niebotyczną sumę niemalże 70 milionów dolarów.

Równocześnie tenisistą, który zarobił najwięcej w jednym sezonie był pochodzący z Serbii Novak Djokovic, któremu w 2011 roku udało się zarobić ponad 12.5 miliona dolarów.

Tenis dla wszystkich

Chociaż może się to wydawać zaskakujące to w tenisa mogą również grać osoby niepełnosprawne. Od lat zarówno w Polsce, jak i na świecie tenis ziemny jest uprawiany m.in. przez osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Nie jest to jednak jedyna grupa osób grająca w tenisa mimo niepełnosprawności. Grają również osoby niewidome i niedowidzące. Co jeszcze warto wiedzieć o tenisie?

Współcześnie tenis dla niewidomych i niedowidzących jest wykorzystywany zarówno jako doskonały sposób na zabawę i integrację, ale również jako metoda wspomagająca rehabilitację. Tenis ziemny tak samo, jak w przypadku osób sprawnych pomaga poprawić refleks, kondycję oraz wytrzymałość. Jedyną różniącą jest zastosowanie piłeczki, w której znajduje się dający dźwięk śrut.

Odpowiedni strój to podstawa

Mało w której dyscyplinie sportowej strój ma tak duże znaczenie jak ma to miejsce w przypadku tenisa ziemnego. Niegdyś jednym kolorem, dopuszczalnym w czasie gry w tenisa był biały. Najprawdopodobniej jest to rezultat braku akceptacji dla widoczności potu na kolorowych ubraniach wśród dystyngowanych graczy w wiktoriańskiej Anglii.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Wimbledonu, który odbywa się w Anglii tradycja noszenia białego stroju wciąż obowiązuje. Niepodporządkowanie się temu obowiązkowi może skutkować dyskwalifikacją zawodnika. Warto również nadmienić, że dawniej kobiety grając w tenisa musiały zasłaniać nogi i ramiona.

Tenis w starożytności?

Chociaż początki współczesnego tenisa to druga połowa XIX w. to gry podobne do tenisa ziemnego pojawiały się już w starożytności. Na niektórych płaskorzeźba odnaleźć można zarówno kobiety, jak i mężczyzn podbijających piłeczkę, co sugeruje grę podobną do tenisa.

Grę, która do pewnego stopnia mogła przypominać współczesny tenis ziemny opisano w homerowskiej Odysei. W swoim eposie Homer mówił o greckiej królewnie Naukzykę, która odbijała piłeczkę. Przykładem może być też uprawiana w starożytnym Rzymie gra „trigon”